Pasākumā vārdnīcas veidotāju komanda stāstīja par šī brīža rezultātiem, vēl neatrisinātajiem problēmjautājumiem un nākotnes iecerēm, demonstrēja tēzaura pilotversijā pieejamo šķirkļu uzbūvi un meklēšanas iespējas.

Latgaliešu valodas tēzaurs (LTG T) ir iecerēts kā plaša elektroniska skaidrojošā un sinonīmu vārdnīca, kam ir trīs pamatuzdevumi. Pirmkārt, dokumentēt latgaliešu leksiku visā tās bagātībā, vienā vietā apkopojot datus no dažādiem 20. un 21. gadsimtā drukātiem un elektroniskiem avotiem. Otrkārt, saglabāt un attīstīt latgaliešu rakstu valodu, veicinot tās lietošanu. LTG T ir iecerēts kā palīgs ikvienam, kas pēta, raksta vai lasa latgaliešu tekstus, kas mācās vai māca latgaliešu rakstu valodu un lieto to lietišķajā saziņā. Treškārt, mūsdienās valodas attīstībai, pētniecībai un lietojumam nozīmīga ir arī tās funkcionēšana digitālajā vidē. LTG T ir viens no vairākiem rīkiem, kas to nodrošina. 

LTG T pilotversija tiek piedāvāta, lai saprastu, cik liels ir lietotāju skaits, vai ir pārskatāma ievietotā informācija; lai analizētu, kā izveidot lietotājam pēc iespējas draudzīgāku elektronisko resursu, saglabājot arī zinātniskuma principus. Pirmie dati liecina, ka LTG T meklētākie vārdi ir čiuļs, luocs, vasals un lobs. Šādu šķirkļu gan vēl tēzaura pilotversijā nav, taču šie dati vārdnīcas veidotājiem ļaus saprast, pie kādu šķirkļu sagatavošanas jāķeras vispirms.

Vārdnīcā ir iekļauti vārdi, kas atlasīti no Mūsdienu latgaliešu tekstu korpusa (MuLa 2022), nosakot biežāk lietotos un no latviešu literārās valodas atšķirīgos vārdus, stabilus vārdu savienojumus, tai skaitā frazeoloģismus. Tēzaurā patlaban ir 455 šķirkļi, to saraksts pieejams lapas apakšā, turpat arī tiek sniegta pamatinformācija par tēzauru, izmantotajiem avotiem, šķirkļa uzbūvi, meklēšanas  iespējām. 

LTG T veido Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas pētnieki sadarbībā ar LU Matemātikas un informātikas institūta Mākslīgā intelekta laboratorijas kolēģiem valsts pētījumu programmas “Digitālās humanitārās zinātnes” projektā  „Atvērtas un FAIR principiem atbilstošas digitālo humanitāro zinātņu ekosistēmas attīstība Latvijā‟ (Nr. VPP-IZM-DH-2022/1-0002). 

E-pasts atsauksmēm: ltg.tezaurs@rta.lv 

Antra Kļavinska, projekta koordinatore

Foto: Ilze Sperga