Niedru platības un pieejamie biomasas apjomi nepārtraukti turpina pieaugt. Lai ūdenstilpēs ierobežotu eitrofikāciju un aizaugšanu, tiek veikta niedru pļaušana. Pļaujot niedres un savācot biomasu tiek nodrošināta barības vielu daudzuma samazināšana ūdenstilpnēs un uzlabota ūdens kvalitāte. Rodas jautājums, ko iesākt ar šo biomasu? Latvijas ūdenstilpēs ir pieejams liels biomasas apjoms, kas līdz šim ir bijis nepietiekami novērtēts atjaunojamais resurss. Lai gan niedru biomasas pieejamība un tās potenciāls ir milzīgs, šobrīd Latvijā niedres tiek izmantotas nelielos apjomos, galvenokārt būvniecībā jumtu segumu ražošanai. Tomēr niedru audzes ir zināmas arī kā nozīmīgas dzīvesvietas putniem, zivīm un bezmugurkaulniekiem, tādēļ tās ir būtiskas bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā.
Ievērojot ilgtspējīgu apsaimniekošanu, ar rūpīgu plānošanu un resursu pārvaldību niedru audzes var kļūt par izejvielu rezervēm produktiem ar lielu potenciālu daudzās nozarēs, tostarp enerģētikā un būvniecībā, vienlaikus saglabājot tās kā bioloģiskās daudzveidības punktus. Nopļauto niedru biomasa var kalpot kā izejviela videi un klimatam draudzīgāku produktu ražošanai aizstājot uz fosilajiem resursiem balstītu produktu izmantošanu. Tomēr nepieciešama daudzpusīga pieeja, lai sabalansētu niedrāju nozīmi ekosistēmas saglabāšanā un vienlaicīgi nodrošinātu biomasu tautsaimniecības attīstībai.
Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma finansētā projekta Nr.5.2.1.1.i.0/2/24/I/CFLA/003 “Konsolidācijas un pārvaldības izmaiņu ieviešana Rīgas Tehniskajā Universitātē, Liepājas Universitātē, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā un Latvijas Jūras akadēmijā un Liepājas Jūrniecības koledžā virzībai uz izcilību augstākajā izglītībā, zinātnē un inovācijās” Pētniecības un attīstības granta Nr. RTU-PA-2024/1-0077 “Ceļā uz ilgtspējīgu bioekonomiku: niedru biomasas potenciāla un pielietojumu novērtēšana (ReedREvolution)” ietvaros ir izveidota kopīga pētnieku komanda no RTU Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūts, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas (RTA) Inženieru fakultātes Inženierzinātņu institūta un RTU Liepājas akadēmijas. Projekts ir loģisks partnerinstitūcijās veikto pētījumu turpinājums, kas kopīgā darbā dos oriģinālus un ilgtspējīgus risinājumus niedru pielietošanā, inovāciju radīšanā un komercializācijā.
ReedREvolution projekta mērķis ir izvērtēt niedru potenciālu Latvijas bioekonomikā, izmantojot biomasas kartēšanu, biomasas pieejamības modelēšanu un potenciālo niedru produktu ietekmes uz vidi, ekonomisko un sociālo novērtējumu. Projekta laikā tiks analizēti esošie un meklēti inovatīvi pielietojumi niedru biomasai enerģētikas, būvniecības un augstvērtīgu produktu jomās, lai veicinātu šī resursa izmantošanu tautsaimniecībā. Lai sekmētu atjaunojamo enerģijas avotu īpatsvaru Latvijas enerģētikā, tiks analizēta un testēta niedru kā kurināmā izmantošana. Projektā tiks novērtēts pieejamais niedru biomasas apjoms un tiks modelēta tā pieejamība nākotnē, jo biomasas pieejamība ir būtisks priekšnosacījums šī resursa izmantošanai tautsaimniecībā. Tiks veicināta zinātniskā izpratne un sniegtas praktiskas vadlīnijas, lai optimizētu uz niedru bāzes ražotu produktu izmantošanu ekoloģiski, sociāli un ekonomiski ilgtspējīgā veidā.
Projekts ir unikāls ar to, ka līdz šim Latvijā nav veikta niedru biomasas pieejamības modelēšana un niedru produktu ilgtspējas novērtējums balstoties uz dzīves cikla analīzi, taču šie aspekti ir būtiski uz niedrēm bāzēto produktu validācijas kontekstā, lai novērtētu to tirgus potenciālu un kopējo sociāli ekonomisko un vides ietekmi. Projekta novitāte ir niedru biomasas potenciāla visaptverošs novērtējums izmantojot integrētas pieejas un iesaistot ekspertus no dažādām nozarēm.
RTA, RTU un RTU Liepājas akadēmijas pētnieku komandai projekts ir loģisks iepriekš veikto pētījumu turpinājums, kas rezultēsies ilgtspējīgos risinājumos niedru izmantošanā, inovāciju radīšanā un komercializācijā. Komandu stiprina pētnieks no Trento universitātes, kas ir ierindojusies 429. vietā pasaulē universitāšu reitingā (QS World University Rankings 2024). Projekta aktivitātēs iesaistās arī studējošie, tā rezultātā tiks izstrādāti maģistra darbi, kas ietvers projekta rezultātā iegūtos rezultātus un atziņas. Tas ir labs veids, kā nodrošināt pētījumu ilgtstpēju un jaunu pētnieku sagatavošanu zinātniskajai darbībai partnerinstitūcijās, tādējādi stiprinot to cilvēkresursu kapacatitāti.
Projekts tika uzsākts 2024. gada 1. oktobrī un turpināsies līdz 2026. gada 31. janvārim. Paredzams, ka projekts veicinās niedru saimniecisko izmantošanu un sniegs ieguldījumu Latvijas bioekonomikas attīstībā. Projekta noslēgumā paredzēti informatīvi semināri par niedru biomasas izmantošanas potenciālu Latvijā dažādām mērķauditorijām, īpaši uzrunāti tiks uzņēmēji, inovāciju attīstītāji, kā arī niedres saturoša produkta ražotāji.