Ilgtspējīgas attīstības pamatprincipu integrācija uzņēmumu darbības stratēģijās paredz nefinanšu darbības rādītāju mērīšanu, lai novērtētu vides, sociālos un korporatīvās pārvaldības riskus un to ietekmi uz uzņēmumu ilgtspējību un konkurētspēju.
Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas (RTA) un Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pētnieku grupa 2024. gada 1. oktobrī uzsāka darbu pētniecības un attīstības granta projektā Nr. RTU-PA-2024/1-0039 “Veiktspējas uzlabošana ārpus skaitļiem: nefinanšu darbības rādītāju novērtēšana apstrādes rūpniecībā Latvijas reģionos”. Pirmā projekta sapulce notika 31. oktobrī tiešsaistē, MS Teams platformā.
Projekta mērķis ir izstrādāt pielāgotu metodoloģiju apstrādes rūpniecības vidējo uzņēmumu (ar darbinieku skaitu 50-249) nefinanšu darbības rādītāju novērtēšanai Latvijas reģionos.
Projektā piedalās pētnieki I. Mietule, I. Arbidāne un I. Kotāne (RTA Biznesa un sabiedrības procesu pētniecības institūts), N. Lāce un A. Auziņa – Emsiņa (RTU Inženierekonomikas un vadības fakultāte), R. Subačiene (Vilņas Universitātes Ekonomikas un biznesa administrācijas fakultāte), R. Jayasekera (Trinity College Dublin) un maģistrante J. Līksniņa (RTA profesionālā maģistra studiju programma “Finanšu vadība”).
Viļņas Universitāte ir viena no vecākajām un lielākajām universitātēm Austrum- un Centrāleiropā. 2024. gadā tā ieņēma 473. vietu pasaulē un 72. vietu Eiropā (QS World University Rankings). Trinity College Dublin ir Īrijā visaugstāk novērtētā universitāte (QS World University Ranking 2024, Times Higher Education 2024), ieņemot 81. vietu pasaulē (QS 2024). Trinity College Dublin ir starp 50 labākajām universitātēm visā pasaulē piecos mācību priekšmetos un 16-tā visinternacionālākā universitāte (THE 2023) ar studentiem un mācībspēkiem no 126 valstīm.
Projekta galvenie uzdevumi ietver nefinanšu darbības rādītāju sākotnējo teorētisko atlasi, ekspertu iesaisti identificēto rādītāju novērtējumā un izveidotā rādītāju kopuma aprobāciju apstrādes rūpniecības vidējos uzņēmumos Latvijas reģionos.
Projekta periods: 01.10.2024.-31.01.2026.
Projekta rezultātā paredzēts izstrādāt pielāgotu metodoloģiju apstrādes rūpniecības vidējo uzņēmumu (ar darbinieku skaitu 50-249) nefinanšu darbības rādītāju novērtēšanai Latvijas reģionos, sagatavot vismaz 2 zinātniskos rakstus, kas tiks publicēti Scopus vai WoS indeksētos Q1/Q2 līmeņa zinātniskajos žurnālos, ar projekta rezultātiem piedalīties vismaz 2 starptautiskās zinātniskās konferencēs, aizstāvēt 1 maģistra darbu projekta tematikā (maģistrante J. Līksniņa, zinātniskā vadītāja asoc.prof. J. Lonska) un iesniegt starptautiska pētniecības projektu pieteikumu.
Grants tiek finansēts Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 5.2. reformu un investīciju virziena «Augstskolu pārvaldības modeļa maiņas nodrošināšana» 5.2.1.r. reformas «Augstākās izglītības un zinātnes izcilības un pārvaldības reforma» 5.2.1.1.i. investīcijas «Pētniecības, attīstības un konsolidācijas granti» otrās kārtas «Konsolidācijas un pārvaldības izmaiņu ieviešanas granti» ievaros un Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma finansēta projekta Nr. 5.2.1.1.i.0/2/24/I/CFLA/003 «Konsolidācijas un pārvaldības izmaiņu ieviešana Rīgas Tehniskajā universitātē, Liepājas Universitātē, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā un Latvijas Jūras akadēmijā un Liepājas Jūrniecības koledžā virzībai uz izcilību augstākajā izglītībā, zinātnē un inovācijās» ietvaros.
Dr. oec. Iveta Mietule,
projekta zinātniskā vadītāja