Divu gadu garumā tika īstenoti vairāki kursi, laboratorijas, inkubatori, vebināri un citas aktivitātes ar mērķi veicināt vērtīgas prasmes studentos, sniedzot tiem praktiskas, reālas problēmas un nozares profesionāļus, kā arī nodrošinot tiem visprogresīvāko izglītību, kas pielāgota valsts un ES līmeņa stratēģisku problēmu izpratnei.
Programmas ietvaros 801 students no 16 izglītības iestādēm Latvijā pilnveidoja uzņēmējdarbības prasmes, piedaloties plaša spektra pasākumos un aktivitātēs. Lielākoties pasākumi tika organizētu angļu valodā, piesaistot 31% ārzemju studentu starp dalībniekiem. Programma tika izdalīta četros blokos, kur katrā studenti varēja iegūt zināšanas par uzņēmējdarbību – izglītība, inkubators, iedvesma un ilgtspējas konsultācijas.
Izglītības bloka ietvaros dalībnieki varēja piedalīties 12 īsajos kursos un saņemt līdz 39 kredītpunktiem. Tika īstenotas sešas biznesa laboratorijas – divas Rīgas Ekonomikas Augstskolā, divas Rēzeknes Tehnoloģiju Akadēmijā un divas sadarbībā ar SEB Youth Lab. Papildus, dalībnieki varēja iepazīt uzņēmējdarbību no dažādām tematiskajām prizmām, iesaistoties īsajos kursos – “Inclusive Startupreneurship”, “Business Lab”, “Social Entrepreneurship and Impact Investing”, “Eco-innovation and Sustainability Management” un “Platform startegy for new enterprises”.
Sekojoši, tika īstenotas trīs inkubatora plūsmas, kuras ietvaros piedalījās 36 studentu komandas. Inkubatorā tika organizētas divas plūsmas, kur vienā, “PROTOTYPE IT” varēja saņemt finansējumu prototipēšanai līdz 4,500 EUR. Izstrādātās biznesa idejas bija visdažādākās – ilgtspējīgs apģērbs, keratīna iegūšana no aitu vilnas, kaķu pakaiši jeb granulas no kritušajām koku lapām, elektrības patēriņa optimizācijas rīks un daudzi citi. Šī bloka absolventi tāpat varēja izmantot Ilgtspējas konsultāciju iespēju – informāciju un palīdzību ar finansēšanas un attīstības iespējām pēc inkubatora pabeigšanas.
Iedvesmas bloka ietvaros tika organizētas aktivitātes ar mērķi iedvesmot studentus sākt uzņēmējdarbību. Tika organizēti divi lielie pasākumi – “ESI Sustainability Challenge” un “Impact Lab”. Papildus, tika organizēti 23 vebināri un semināri, piemēram, ar Longenesis, FIXAR, YoPlayDo, Nordigen. Tāpat ESI programma aktīvi piedalījās arī esošajos industriju pasākumos, kā Latvijas Universitātes Icebreakers, Techchill Student Challenge, Racoons hakatonā. Kā arī, tika izveidota un īstenota ESI “What’s Next” audio pārraide, kurā tika ierakstītas 27 epizodes ar programmas dalībniekiem un dažādiem Latvijas un ārzemju jaunuzņēmumu ekosistēmas pārstāvjiem.
Dmitrijs Kravčenko, Dr. rer. pol., Rīgas Ekonomikas Augstskolas asociētais profesors, ESI programmas direktors dalās ar saviem iespaidiem: “ESI programma bija lieliska iespēja atbalstīt studentu uzņēmējdarbību Latvijā jaunos un inovatīvos veidos. Inovācija ir šīs iniciatīvas un mūsu konsorcija pamatā, tāpēc, veidojot ESI, mēs nevēlējāmies atkārtot citus studentu jaunuzņēmumu inkubatorus. Tā vietā mūsu uzmanība tika pievērsta ne tikai topošo uzņēmēju izglītošanai, bet arī augstākā līmeņa vides nodrošināšanai ideju agrīnai attīstībai. Tas bija iespējams, izmantojot ļoti unikālo SSE Riga biznesa tīklu un izveidojot neticamu nozares mentoru un partnerorganizāciju komandu. Šajā ziņā mums bija izcili panākumi, un ESI joprojām ir vienīgā programma, kas veltīta sociāli un videi atbildīgas uzņēmējdarbības veicināšanai universitātes līmenī. Patiešām, mēs esam gandarīti, ka mums bija prieks strādāt ar studentiem un profesionāļiem, kuriem rūp ne tikai viņu produkti un idejas, bet arī pozitīva ietekme uz pasauli un mūsu valsti. Būt pozitīvu pārmaiņu līderiem parasti nav vieglākais ceļš dzīvē vai biznesā, taču tas ir pareizais. Tas ir vēstījums, ko mēs centāmies nodot ESI programmas laikā, un būt daļai no tās bija īsta iedvesma”.
Programmu īstenoja vairāki akadēmiskie un industrijas nozares līderi Latvijā – Rīgas Ekonomikas augstskola, Latvijas Mākslas Akadēmija, Rīgas Juridiskā Augstskola, Rēzeknes Tehnoloģiju Akadēmija, Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts, Techhub Riga, Riga Techgirls, Sociālās uzņēmējdarbības asociācija Latvijā, Zero Waste Latvija, Startin.LV, CIVITTA , LETERA, SEB Latvija un RIMI Baltic. Programmu līdzfinansēja Eiropas Reģionālais fonds. Projekta numurs: 1.1.1. 3./21/A/008.a.