Pirmā projekta sapulce notika 9. oktobrī RTA Inženieru fakultātes telpās. Šī projekta mērķis ir izstrādāt jaunu, vieglu un elastīgu hibrīda audumu ar augšējo aizsargājošu 3D kompozītmateriālu pārklājumu, kas uzlabo objekta aizsardzību pret elektromagnētisko starojumu lauka apstākļos. Materiālu paredzēts apstrādāt ar lāzeru, ai izveidotu specifisku maskēšanās rakstu.
Projektā piedalās pētnieki no RTA Inženierzinātņu institūta (A. Skromulis, L. Liepiņlauska), Rīgas RTU Mašīnbūves un biomedicīnas inženierijas institūta (I. Ljašenko, V. Prokofjevs un J. V. Sanchaniya), kā arī M. Merisalu no Tartu Universitētes Igaunijā. Zinātnieku starptautiskās komandas kopīgais mērķis ir izstrādāt inovatīvus nanostrukturētus maskēšanās tekstilizstrādājumus, ko ir iespējams izmantot apģērbā, teltīs un segās. Jaunie tekstilizstrādājumi padarīs karavīru neredzamu infrasarkanajām kamerām, ko izmanto bezpilota lidaparāti, vienlaikus saglabājot nelielu materiāla masu, kas nodrošinās ievērojamas priekšrocības kaujas laukā. Līdz šim RTA ir veikta auduma kamuflāžas dizaina izvērtēšana, kā arī Fizikālo procesu un lāzertehnoloģiju pētnieciskajā centrā ir veikta auduma sākotnējā apstrāde ar dažādas intensitātes lāzeru, lai uzlabotu materiāla adhēziju, kas nepieciešama nanostrukturētā slāņa pievienošanai. Pirmie apstrādāta auduma paraugi nogādāti tālākai to īpašību analīzei RTU un Tartu Universitātes laboratorijās.
29. novembrī zinātnieku komandai bija iespēja viesoties Tartu Universitātes Fizikas institūtā. Vizītes galvenā uzmanība tika pievērsta plāno pārklājumu tehnoloģiju laboratorijas visprogresīvāko iespēju demonstrēšanai un starptautiskās sadarbības iespēju izpētei. Īpaši aizraujoša diskusija izvērtās par nanotehnoloģiju sasniegumiem aizsardzības nozarē. Paldies par vizītes organizēšanu Tartu Universitātes Fizikas institūta Plāno pārklājumu laboratorijas vadītājam K. Kuklim un galvenajam inženierim M.Merisalam.
Grants tiek finansēts Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 5.2. reformu un investīciju virziena «Augstskolu pārvaldības modeļa maiņas nodrošināšana» 5.2.1.r. reformas «Augstākās izglītības un zinātnes izcilības un pārvaldības reforma» 5.2.1.1.i. investīcijas «Pētniecības, attīstības un konsolidācijas granti» otrās kārtas «Konsolidācijas un pārvaldības izmaiņu ieviešanas granti» ietvaros un Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma finansēta projekta Nr. 5.2.1.1.i.0/2/24/I/CFLA/003 «Konsolidācijas un pārvaldības izmaiņu ieviešana Rīgas Tehniskajā universitātē, Liepājas Universitātē, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā un Latvijas Jūras akadēmijā un Liepājas Jūrniecības koledžā virzībai uz izcilību augstākajā izglītībā, zinātnē un inovācijās» ietvaros.
Andris Skromulis,
projekta zinātniskais vadītājs