Par notikumu

Links, lai pievienotos lekcijai ZOOM

Lekcija ir plānota kā trīsdaļīgs priekšlasījums ar pēctecīgu neformālu sarunu par publiski pieejamiem tekstiem cilvēku apdzīvotās vidēs (galvenokārt pilsētās) saistībā ar to autoru, lasītāju, vides un to objektu dažādajām identitātēm. Publisko tekstu un identitāšu mijiedarbe tiks aplūkota gan teorētiski, ņemot vērā jaunākās zinātniskās atziņas un pētījumu rezultātus lingvistiskās ainavas studijās, gan arī ilustrēta ar piemēriem no Baltijas valstīm, Eiropas un ASV.

Lekcijas sākumā tiks īsi atklāta lingvistiskās ainavas zinātniskā izpratne un tās izpētes metodoloģiskie apsvērumi, kā arī raksturoti galvenie dalībnieki lingvistiskās ainavas izveidē, uzraudzībā un uztverē. Lekcijas vidusdaļu veidos koncentrēts pārskats par lingvistiskās ainavas pētījumiem, kas ir veltīti tieši identitātes jautājumu padziļinātam iztirzājumam, īpašu uzmanību pievēršot galvenajām tēmām, izpētes dimensijām un metodoloģiskajiem rīkiem. Lekcijas noslēgumā tiks plašāk izvērsts jautājums par individuālo, grupu un kolektīvo identitāšu pārvaldību multikulturālu un multilingvālu valstu lingvistiskajās ainavās. Tas tiks darīts, aplūkojot tādus pretstatu konceptus kā “vara (ietekme) un bezspēcība”, “iekļaušana un izslēgšana”, “vienlīdzība un diskriminācija”, “sadarbība un konflikti”.

Pēc lekcijas dalībniekiem būs iespēja uzdot jautājumus, izteikt viedokli par lekcijā dzirdēto vai papildu tēmām, kā arī dalīties ar savu pieredzi.

Dr. philol. Solvita Berra (Burr) ir valodniecības doktore, sociolingviste, kas jau vairāk nekā 15 gadus daudzpusīgi analizē pilsētu publiskos rakstveida tekstus jeb lingvistisko ainavu un ar tiem saistītos diskursus sabiedrībā. Profesionālā pieredze ir veidojusies, piedaloties vairāk nekā 90 starptautiskās konferencēs un simpozijos (piem., Vācijā, Somijā, Jaunzēlandē, ASV), publicējot vairāk nekā 80 zinātniskos rakstus latviešu un angļu valodā, piecus gadus strādājot Vašingtonas Universitātē (ASV) un veiksmīgi realizējot ERAF pēcdoktorantūras projektu “Pilsētu lingvistiskā ainava kā daudzpusīgs resurss Baltijas valstīs: valodnieka, uzņēmēja un studenta perspektīva” (2017-2021). Pēdējos gados Solvitas pētniecisko interešu lokā ir dažādu valodu un kultūru sakari (t.sk. glokalizācija) lingvistiskajā ainavā, valodas politika un pārvaldība saistībā ar lingvistisko ainavu un publisko tekstu izmantojums pedagoģiskiem nolūkiem. Šobrīd aktīvs darbs kopā ar čehu kolēģiem notiek pie kolektīvās monogrāfijas “Linguistic Landscapes and Multilingualism” (red. D.Gorter un J.Cenoze) nodaļas sagatavošanas par valodu konfliktiem un lingvistiskajām ainavām bijušajās komunistiskajās valstīs Eiropā. Savukārt kopā ar kolēģi no Indiānas Universitātes (ASV) ir uzsākts neliels projekts, kurā tiek salīdzinātas kara izraisītās izmaiņas valodas politikā, valodu lietojumā (t.sk. lingvistiskajā ainavā) un vietējo iedzīvotāju lingvistiskajā labbūtībā.

Lekcija tiek organizēta Valsts pētījumu programmas “Letonika latviskas un eiropeiskas sabiedrības attīstībai” projekta "IDEUM. Identitāšu ainavas: vēsture, kultūra un vide" Nr. VPP-LETONIKA-2021/1-0008 ietvaros.

Informācijas avots: https://www.ideum-project.eu/post/lekcija-lingvistiska-ainava